Išorinė namo apdaila – tai, pagal ką jus pasitinka jūsų svečiai, tad tikriausiai kiekvienam norisi, kad fasadas atrodytų nepriekaištingai. Kiekvienas fasado tipas pasižymi skirtingomis savybėmis, nuo kurių priklauso ne tik priežiūros ypatumai, bet ir dažų, kuriais galima dažyti vienus ar kitus paviršius, rūšys. Aptarkime plačiau, ką turėtų žinoti kiekvienas, planuojantis atnaujinti tinko, mūro ar betono paviršiaus fasadą.
Dažų rūšys
Kiekvienas fasadas yra veikiamas įvairių aplinkos veiksnių, teršalų bei kitų kenksmingų medžiagų, todėl itin svarbu tinkamai prižiūrėti fasadą – jį apsaugoti, valyti ir laiku atnaujinti. Fasado dažymas – ne tik dizaino sprendimas, bet ir papildoma apsauga nuo aplinkos bei atmosferos poveikio: UV spindulių, drėgmės, grybelio ar pan.
Dažniausiai rinkoje sutinkami silikoniniai, silikatiniai ir akriliniai mineralinių fasadų dažai. Silikoniniai dažai pasižymi puikiomis vandens atstūmimo savybėmis. vandens ir nešvarumų skverbimasis gilyn į šiais dažais nudažytą paviršių yra labai ribotas, o tai leidžia fasadui ilgiau išlikti švariam, nes lietaus vanduo, užuot įsigėręs į sieną, nubėga jos paviršiumi kartu su visais nešvarumais.
Silikatiniams dažams būdingas didelis laidumas garams, todėl jie puikiai tinka pastatams, kur reikalingi itin dideli vandens garų laidumo parametrai. Kita silikatinių dažų savybė yra ta, jog ant silikato neauga pelėsis. Jei pastatas yra netoli miško ar kitos tankiai apželdintos vietovės, tokie dažai – puikus pasirinkimas, mat mažiau urbanizuotose vietovėse ore esantis drėgmės kiekis būna santykinai didesnis, o tai sudaro itin palankias sąlygas veistis pelėsiui ar kitokiai biologinei taršai, pavyzdžiui, fasadų grybeliui.
Akriliniai dažai yra pats ekonomiškiausias sprendimas, tačiau šiandien net ir juos žinomi gamintojai papildo specialiais priedais, kurie padidina tokių dažų hermetiškumą ir atsparumą pelėsiams.
Pasirinkimo kriterijai
Renkantis dažus mineraliniams paviršiams, būtina atkreipti dėmesį į dažų atsparumą UV spinduliams, kadangi dėl saulės poveikio dažų sluoksniai stipriai sensta, t. y. praranda elastingumą, pradeda trūkinėti, nebeužtikrina apsaugos ir nublunka.
Taip pat labai svarbu, jog dažai sudarytų tinkamą apsaugą nuo drėgmės. Jeigu vanduo įsigeria į sienas, tuomet dažnu atveju didėja patalpų šildymo kaštai. Ne mažiau svarbi dažų savybė – laidumas garams. Tinkamai parinkti dažai turėtų efektyviai išleisti drėgmę iš pastato vidaus, nes esant drėgmei ir aukštai temperatūrai, atsiranda rizika veistis pelėsiui ar grybeliui.
Vieni labiausiai klientų pamėgtų pasirinkimų pastatų fasadams – nanosilikoniniai dažai Ceresit CT49 Silix XD® bei silikatiniai dažai Ceresit CT54. Jie puikiai tinka mineraliniams paviršiams – betonui, cementiniam tinkui, kalkių ir cemento tinkui bei kalkių tinkui – dažyti. Be to, šios priemonės pasižymi patvarumu ir efektyvia apsauga nuo atmosferos ir biologinių veiksnių poveikio.
Kilus klausimams drąsiai kreipkitės į „Spalvų salos“ konsultantus, kurie ne tik padės išsirinkti tinkamiausius dažus bei statybines medžiagas, bet ir supažindins su specialiais pasiūlymais bei akcijomis.