Lauko terasa – puiki vieta vasaros grilio vakarams ar popietėms su knyga, mėgaujantis grynu oru bei gamtos garsais. Ir kad ši jaukumo oazė džiugintų jus ne vieną sezoną, būtina skirti dėmesio kokybiškai jos apsaugai. Deja, dažnu atveju terasų savininkai nepakankamai pasidomi jų įrengimu, priežiūra ar atnaujinimu ir daro nemažai klaidų, kurios gali ateityje lemti brangias remonto išlaidas. Dalijamės profesionalų patarimais, kaip išvengti dažniausiai pasitaikančių terasos priežiūros klaidų.
Neskubėkite iš karto montuoti terasos
Pirmas dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį – tinkamas terasos lentų paruošimas. Žmonės dažnai daro klaidą – pirma sumontuoja terasą, o tik tuomet imasi jos apdirbimo apsaugos priemonėmis. Tokiu atveju lentų apačia lieka neapsaugota ir po ja kaupiasi įvairios bakterijos, grybai, pelėsio sporos ir kiti nešvarumai, kurie nesunkiai gali patekti ant medienos ir ją užkrėsti.
Norint išvengti šios klaidos, patariama laikytis kelių paprastų taisyklių. Jeigu tai yra iš eglės, pušies ar kt. minkštos medienos pagamintos lentos, jas reikėtų pirmiausia iš visų pusių nutepti biocidiniu gruntu ir palikti išdžiūti maždaug parą. Tai padaryti paprasčiausia pasidėjus atskiras terasos lentas ant žemės ar ant stalo. Atkreipkite dėmesį, kad jeigu oro sąlygos yra netinkamos, pavyzdžiui, lauke drėgna, džiūvimo laikas pailgėja. Be to, biocidinio grunto nereikėtų tepti pakartotinai keletą kartų, nes jis neišdžius ir taip pat neleis džiūti ant viršaus naudojam apdailos sluoksniui.
Nudžiūvusias lentas galima aliejuoti – aliejaus perteklių po 10–15 min. reikėtų nuvalyti šluoste, kad neliktų blizgios plėvelės. Atlikus šią procedurą, galima imtis terasos montavimo. Tvirtinimo detales ir varžtus rinkitės cinkuotus, skirtus lauko darbams. Pažeistas lentų vietas, kur buvo daromi pjovimai, dar kartą tepkite aliejumi. Jau susuktą terasą aliejuokite, kol aliejus nebesigers į medieną.
Kietmedis – apdovanotas natūralia apsauga
Jeigu terasos lentos yra pagamintos iš kietmedžio, tai naudoti biocidinio grunto nereikėtų, nes kietmedžio poros yra pakankamai mažos, kitaip tariant, ši mediena jau yra dalinai apsaugota natūraliu būdu. Padarius šią klaidą ir vis dėlto nugruntavus kietmedžio lentas, dar labiau uždarysite ir taip jau mažas poras, aliejus neturės, kaip įsigerti ir ant medienos paviršiaus susidarys blizgi plėvelė, kuri po kelių savaičių ar mėnesio pradės luptis. Tad apsauga bus neefektyvi.
Medienos poras užkemša ir smulkiagrūdis popierius, dažnai klaidingai pasirenkamas medienai šlifuoti. Šiam darbui patartina rinktis vidutinio rupumo šlifavimo popierių.
Norite atnaujinti terasą? Nepamirškite nuplauti
Jeigu terasos danga yra jau pablukus, nusidėvėjus ir norisi ją visiškai atnaujinti, prieš tai reikėtų ją nuplauti naudojant specialų tirpalą Pinotex terrace cleaner. Nutepkite terasą, palikite maždaug 10–15 minučių, kad įvyktų cheminė reakcija, o tuomet arba su aukšto slėgio įrenginiu, arba su tekančiu vandeniu ir šiurkščiu nailoniniu šepečiu nuplaukite paviršių.
Ten, kur storiau buvo pritepta aliejaus, pavyzdžiui, terasos kampuose ar pan., reikėtų pakartoti procedūrą, nes yra tikimybė, kad per vieną kartą senos dangos likučiai idealiai nenusiims. Tada leiskite terasai visiškai išdžiūti, nuvalykite dulkes ir padenkite nauju alyvos sluoksniu.
Itin svarbu naudoti minėtą ploviklį, jeigu dirbama su stipriai sakinga mediena, pavyzdžiui, maumedžiu, kedru ar pan. Ploviklis padės pašalinti nuo lentų paviršiaus sakų sluoksnį, atvers medienos poras ir leis geriau susigerti aliejui.
Taigi, pasirinkę tinkamas priemones bei taikydami specialistų patarimus, lauko terasa galėsite džiaugtis kur kas ilgiau. Vasaros sezonas įgauna pagreitį, atsinaujinkite jau dabar!